Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

• Kiedy zasiłek rodzinny nie przysługuje?

W przepisach zostały określone przypadki, w których zasiłek rodzinny nie przysługuje. Dzieje się tak wówczas, kiedy dziecko lub osoba ucząca się (osoba powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia) pozostają w związku małżeńskim lub też są uprawnieni do zasiłku rodzinnego na własne dziecko. Ponadto zasiłek rodzinny nie przysługuje, gdy dziecko jest umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej, a także gdy osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie.

Zasiłek rodzinny nie przysługuje również osobie samotnie wychowującej dziecko, gdy nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od jego rodzica, poza przypadkami, kiedy rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje, ojciec dziecka jest nieznany, powództwo o ustalenie alimentów od drugiego z rodziców zostało oddalone, a także w sytuacji, kiedy sąd zobowiązał tylko i wyłącznie jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka.

Poza wymienionymi powyżej przypadkami zasiłek rodzinny nie przysługuje również w sytuacji, gdy członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, np. tzw. Kindergeld.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny